Aktuality

Pedagožka Alena Štraubová vydala novou knihu.

 

Pedagožka Alena Štraubová, vyučující českého jazyka a literatury na naší škole. Zřejmě ale asi netušíte, že v těchto dnech jí vyšla kniha – příběh o dvou chlapcích, které vydalo nakladatelství Fragment pod záštitou Albatros Media. S Alenou jsme si o knize krátce popovídali:

  • Jak jste se dostala ke psaní? Ovlivnil Vás nějaký spisovatel nebo kniha pro Vaši tvůrčí spisovatelskou práci?

Vlastně už ani nevím. Píšu od základky a začala jsem už někdy v páté nebo šesté třídě. V té době jsem zrovna četla celou sérii Harryho Pottera, tak možná proto jsem se něco pokusila napsat i sama. A chytlo mě to stejně jako čtení.

  • Vaše nově vydaná kniha „Léto mezi řádky“, kterou Vám vydalo nakladatelství Albatros, určitě není Vaši první knihou či příběhem.

To sice není, ale je mou první oficiálně publikovanou knihou. Příběhy, které jsem psala předtím, jsem zveřejňovala na online platformách pod pseudonymem. Tam jsem začínala, ale jsem vážně ráda, že jsem se je nepokusila vydat už tehdy (však on by moje tehdejší „díla“ naštěstí žádný příčetný nakladatel ani nepřijal).

  • Příběh dvou náctiletých chlapců se odehrává ve Španělsku. Co Vás inspirovalo k tomu, že příběh se odehrává tam?

Jako malá jsem s mamkou pravidelně jezdila k moři – do Chorvatska a Španělska. Právě jedna z destinací ve Španělsku, kterou jsem si nejvíce zamilovala, se poté do příběhu promítla. Navíc mi takové prostředí přijde pro letní příběh vhodnější.

  • Naši studenti na střední škole, které učíte češtinu, si určitě tuto knihu rádi přečtou, o čem pojednává ve zkratce příběh?

Kniha vypráví příběh osmnáctiletého Denise, který se svou přítelkyní odjíždí na léto do Španělska jako animátor. Sám ještě neví, co se sebou, čeho by chtěl dosáhnout, vlastně se ani pořádně nezná. Ve stejném animačním programu téhož hotelu je i Vincent, o rok starší kluk, se kterým se nejprve nemůže vystát, ale postupně se sbližují, a Denis díky němu poznává sebe samého. Je to příběh o lásce, přátelství, sebepoznání a o tom, že občas ta správná rozhodnutí nejsou zrovna příjemná, ale člověk se za sebe musí umět postavit.

  • Minulý týden jste byla hostem na veletrhu knih, kde jste měla autogramiádu. Jaké byly reakce ze strany návštěvníků na Vaši knihu?

Ohlasy jsou skvělé a čtenáři mě na Světě knihy celý den zastavovali – pro podpis, ale i aby se mnou knížku probrali.

  • Určitě už máte v hlavě další příběhy svých budoucích knih. Pustíte se do psaní další knihy, nebo si teď o prázdninách od psaní odpočinete?

Už mám v plánu dvě další knihy, takže bych řekla, že odpočinek půjde stranou. I když pro mě je to psaní vlastně taky relax (pokud se tedy zrovna neblíží deadline).

Z Vaší knihy máme velkou radost a přejeme ji co nejvíce čtenářů!