Aktuality

Studenti na výstavě Tolik jiné přítomnosti i Nadějné vyhlídky

Studenti Akademie Michael navštívili dočasnou výstavu manželů Patrika Hábla a Anny Beaty Háblové v holešovickém DOXu. Umělcům se podařilo vytvořit místo, kde se setkalo výtvarné umění a literatura a vytvořilo pospolu dechberoucí podívanou.
Patrik Hábl je umělec známý monumentálními instalacemi abstraktního umění ve významných stavbách, i v galerijních expozicích. Jeho žena Anna Beata Háblová prolíná expozici svými básněmi, haiku, i video-projekcí k ekologické slam poetry. Její tvorbu najdeme v DOXu nejen ve vyčleněných prostorách, ale pokud se díváme pozorně, tak i všude po budově. Výstava osloví nejen vizuálně, ale i „fyzicky“, za hranicemi běžných konvencí, jak jsme u tohoto páru zvyklí.

Další výstavou, kterou studenti v rámci komentované prohlídky shlédli, byly „Nadějné vyhlídky“. Její podtitul „Dítě v současném českém umění“ nám napoví, co zde bylo hlavním motivem. Expozice je volným pokračováním tzv. pandemické trilogie, která započala projektem „Vanitas“. Jedná se o výstavu širokého spektra umělců a umělkyň různých generací, výtvarných stylů i pohledů na dítě jako protagonistu v díle. Dítě jako nevinnost, dítě jako krutost, dítě jako nástroj manipulace i jako manipulátor. Na výstavě nechybí snad žádné možné vyobrazení dítěte. Neklid, hrůza, ale i humor a nadsázka, s takovými pocity studenti expozici opouštěli.

text: Kateřina Bažantová
foto: studenti Grafického designu