Aktuality

Výstava Jolany Havelkové

V galerii Městského divadla Kolín je od poloviny dubna do konce června výstava Možnosti paměti pedagožky Jolany Havelkové. Výstava se zaměřuje na výběr autorčiných děl z jejích významných souborů.

Krásně prosvětlená podkrovní galerie Městského divadla v Kolíně poskytla prostory pro tvorbu fotografky, pedagožky a kurátorky Jolany Havelkové. Kolín, sehrál v autorčině životě velkou roli. Jedná se o rodné město autorka, která zde absolvovala gymnázium a prožila několik let.

Název Možnosti paměti poukazuje na různorodou tvorbu autorčina života. Na výstavě nalezneme fotografie, asambláže a různé koláže. Z různých souborů zde můžeme najít ukázku toho nejlepšího.
První soubor na který narazíme, je Ledová jeskyně. Tyto fotografie vznikaly na jejích cestách. S sebou si nosí hlínu, do které obtiskává strukturu jeskyň.  Navazuje tímto na své strukturální práce z devadesátých let.
Díla ze souboru Návrh na změnu partitury odráží její vztah k hudbě. Hudbu považuje za svou velkou součást, přičemž si v souboru hrála s noty a dalšími prvky partitury, aby vznikly nádherné minimalistické obrazy.
Zajímavým projektem jsou jednoznačně Šperky. Sbíráním různých krabiček a obalů od bonboniér vytvořila autorka fotografie, kde se snažila dosáhnout podoby různých broží a přívěsků.

Pro mě nejvíce zajímavými fotografiemi byly Krajiny. Velmi minimalistické fotografie znázorňují linie v krajině.

Soubor, Možnosti paměti, podle kterého se jmenuje celá výstava, je pro autorku velmi intimním. Vznikl prohrabováním velkým množstvím krabic starých fotografiích svých prarodičů. Jolana Havelková srovnala všechny fotografie na sebe a pomocí skenu a vrstev vznikl obraz připomínající z boku na sebe položené všechny fotografie, kde se uprostřed prolíná fotografie jejích prarodičů.

V sobotu 18. 6. 2022 v 13.00-15.00 proběhne komentovaná prohlídka s autorkou výstavy. Jste srdečně zváni.

text: Eva Brunclíková
foto: Tomáš Eller